• Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!

• 07.03.2019 19:08
      • 6 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyli w niecodziennej imprezie pod hasłem „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Zajęcia odbyły się w ramach kampanii społecznej prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Siedlcach.

Celem tej kampanii jest uświadomienie młodym uczestnikom ruchu drogowego, że każdy pieszy czy rowerzysta poruszający się po zmierzchu powinien dla własnego bezpieczeństwa posiadać element odblaskowy.

Imprezę prowadził Mateusz Rokicki, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Ten sam urząd reprezentowała jego wicemarszałek Ewa Orzełowska. W zastępstwie starosty mińskiego gościliśmy Tomasza Górnego, Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, zaś w zastępstwie burmistrza  - wiceburmistrza Krzysztofa Michalika. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach reprezentował jego dyrektor, Dariusz Napiórkowski, oraz Dariusz Stopa, kierownik Ośrodka. Taka impreza nie mogła się odbyć bez obecności Policji w osobie mł. insp. Sebastiana Ciastonia, zastępcy Komendanta Powiatowego Policji. Obecni też byli przedstawiciele mińskiej Straży Miejskiej, przedstawiciele Ratownictwa Medycznego, strażacy z OSP w Ładzyniu i redaktorzy lokalnej prasy.

Dyrektor naszej Piątki, Ewa Szczerba, serdecznie powitała gości i uczniów, nadmieniając, że zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom jest priorytetowym zadaniem szkoły.

Kolejne etapy imprezy odbyły się w przemiennych dla grup godzinnych panelach. Pierwszy z nich to pokaz filmu „Tak, chcę być bezpieczny”. Film poruszał takie zagadnienia jak bezpieczeństwo na drodze, bezpieczna zabawa, zagrożenia związane z kontaktem z nieznajomymi.

Uczestnicy drugiego panelu poznali zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku poparzeń, omdleń, zadławień, złamań i krwotoków. Uczyli się, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Każdy z uczestników mógł wykonać zabieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.

Trzeci panel stanowił rowerowy tor przeszkód, na którym uczniowie mogli się wykazać swoimi umiejętnościami.

Wszyscy biorący udział w tym wyjątkowym wydarzeniu otrzymali zestawy zawierające drobne elementy odblaskowe oraz kamizelki.