• Konferencja w Piątce

• 26.05.2019 17:37
      • Dzień 23 maja 2019 roku był wyjątkowym dniem nie tylko dla społeczności szkolnej, ale także społeczności lokalnej. W murach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego odbyła się powiatowa konferencja profilaktyczno – edukacyjna zatytułowana „Nowe substancje psychoaktywne”, połączona z oficjalnym otwarciem szkolnego ogrodu rekreacyjnego, zbudowanego w oparciu o projekt naszych uczniów w programie Minecraft...

• Pani Dyrektor Ewa Szczerba powitała na wstępie wszystkich gości, a w szczególności Burmistrza Miasta Pana Marcina Jakubowskiego oraz Sekretarz Miasta i Przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Panią Jadwigę Frelak, współorganizatorów tej uroczystości. Wyraziła ogromną radość z obecności jednego z niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie profilaktyki, dyrektora naukowego Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku Pana Profesora Mariusza Jędrzejko, który przybył ze znanymi ekspertami z Fundacji HUMANUM: Panią Agnieszką Taper, Panem Leszkiem Roszczenko oraz Panem dr. Marcinem Bednarczykiem. Prelegenci przeprowadzili cztery wykłady dotyczące prezentacji zagrożeń związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim, którzy swą obecnością zaszczycili  gospodarzy. A byli nimi: radni miasta, kierownicy oświatowi Urzędu Miasta, Proboszczowie z terenu miasta i gminy, przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Komendy Powiatowej Policji, reprezentant Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, przedstawiciele powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, SP ZOZ i CPPR, pracownicy PPP jak również zaprzyjaźnieni dyrektorzy placówek z województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Wśród gości nie zabrakło nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta i powiatu mińskiego, kierowników internatów, przedstawicieli OHP oraz dyrektorów placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych i społecznych. Pani Ewa Szczerba wyraziła zadowolenie z obecności  rodziców na czele z Przewodniczącym Prezydium Rady Rodziców panem Dariuszem Świętochowskim. Podziękowała  za przybycie przedstawicielom firm Inovacive Lab, AM Partners Warszawa oraz Gomar, którzy  pomogli w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Szkolny ogród zrealizowany przez uczniów Piątki wg filozofii Minecraft to nie tylko wspaniała, ale także niezwykła nowatorska inicjatywa, pierwsza i na razie jedyna w Polsce. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki. Zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa stanowi wyjątkowe upamiętnienie wielu ważnych rocznic - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 15- lecia naszej obecności w UE oraz 45-lecia istnienia Piątki. Uroczyste otwarcie ogrodu do użytku odbyło się poprzez tradycyjne przecięcie wstęgi.

Dopełnieniem atrakcji dzisiejszego dnia był popołudniowy festyn rodzinny z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Dziecka. Rada Rodziców przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek. Niestety pogoda spłatała figla. Ulewny deszcz spowodował, że plenerowa zabawa została przeniesiona pod dach szkoły. Dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, ścianę wspinaczkową rozstawione na boisku Orlika musiały, ku rozczarowaniu dzieci, zastąpić zabawy, konkursy i taniec pod dachem. Sale gimnastyczne stały się miejscem, gdzie pod okiem animatorów uczniowie miło spędzali czas. Frajdą dla młodych uczestników pikniku było kolorowanie twarzy i włosów. Balony, wata cukrowa, popcorn i lody osłodziły smutek niezrealizowanych w pełni planów dzisiejszego dnia.

Autor: Marzanna Wocial

Galeria zdjęć Konferencja