• Informacja o projekcie w roku szkolnym 2021/2022

ZAPRASZAMY uczniów,

którzy będą w klasie VII lub VIII w roku szkolnym 2021/2022

do Projektu

„CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!” w ramach projektu

"Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt będzie realizowany od 2.09.2019 do 31.12.2021 roku, a partnerem edukacyjnym będzie szkoła Agrupamento de Escolas de Barcelos w Portugalii.

Całkowity koszt projektu to 197 668,00 PLN.

Co to jest CLIL (Content and Language Integrated Learning)?

CLIL to zintegrowana nauka języka i przedmiotu (w tym projekcie przedmiotów przyrodniczo-matematycznych i języka angielskiego).

Dynamiczne przemiany zachodzące w społeczeństwie, związane ze zmianami warunków społecznych, ekonomicznych, naukowo-technicznych spowodowały, że zaistniała potrzeba posiadania przez młodego człowieka nowego zasobu kompetencji. Niestety niektórzy nasi uczniowie ze względu na przeszkody społeczno - ekonomicznie mają utrudniony dostęp do poszerzania swoich kompetencji. Chcemy w ramach tego projektu wyrównać szanse.

Cel główny projektu to ułatwienie uczestnikom odniesienia sukcesu po zakończeniu nauki szkolnej. Kolejnym celem projektu jest doskonalenie porozumiewania się uczniów w językach obcych przy wykorzystaniu metody CLIL do zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

Poszukując partnerów do tego projektu kontaktowaliśmy się bezpośrednio z Narodową Agencją Erasmus+ i z partnerami przez nią polecanymi. Najważniejsze przy wyborze partnera było doświadczenie, fachowość i solidność w realizacji projektów organizowanych dla szkół. Tą szkołą jest Agrupamento de Escolas Sa de Miranda w Bradze.

ETAPY PROJEKTU
        - Powołanie Zespołu ds. Projektu
        Powołanie Komisji Rekrutacyjnych.
        Zapoznanie rodziców/opiekunów przyszłych uczestników Projektu z ideą Projektu i Regulaminem uczestnictwa.
        Wyjazd przygotowawczy. Podpisanie kontraktu pomiędzy szkołami. Dopracowanie programu zajęć i harmonogramu pobytu i wszelkich szczegółów dotyczących pobytu dwóch grup naszych uczniów w Portugalii.
        Informacje o projekcie na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych i na tablicy informacyjnej w szkole. Przygotowanie ankiet ewaluacyjnych i przeprowadzenie ewaluacji przed mobilnością.
        Rekrutacja uczestników przyszłych klas VII i VIII– komisja rekrutacyjna spośród zgłoszonych kandydatów wybierze 34 uczestników + kilku na listę rezerwową.
        Zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne prowadzone poza godzinami lekcyjnymi w szkole lub on-line. Przeprowadzenie spotkań organizacyjnych z uczniami i ich rodzicami, na których zostaną omówione wszystkie kwestie związane z wyjazdem do Portugalii.
        Wyjazd. Udział uczniów i nauczycieli w lekcjach przyrodniczo – matematycznych prowadzonych metodą CLIL. Uczniowie naszej szkoły w Portugalii zaprezentują referaty w j. angielskim na dowolny temat z nauk przyrodniczo – matematycznych.
        Ankiety ewaluacyjne, wywiady przed i po mobilności
        Prezentacje uczniów streszczające najważniejsze działania projektowe, pokazujące rezultaty projektu, wystawa zdjęć, publikacje artykułów do prasy lokalnej, organizacja konferencji podsumowującej, prezentacja filmu i blogu na stronie szkoły
        Zespół projektowy podsumuje działania ewaluacyjne, przygotuje sprawozdania i raport końcowy

Opis projektu od strony praktycznej i logistycznej:

1. Uczestnicy wezmą udział we wszechstronnych zajęciach przygotowujących do odbycia mobilności (opisanych jak wyżej), przygotują referaty i inne materiały;

2. Zostaną zaopatrzeni w materiały promocyjne programu POWER, naszej szkoły oraz miasta – do wykorzystania podczas pobytu za granicą;

3. Uczestnicy otrzymają też elementy ubioru (koszulki) lub inne wyposażenie (np. torby) z logo programu i szkoły. Zapewni to im atrakcyjny wygląd w czasie podróży i podczas wycieczek przewidzianych w czasie pobytu za granicą; będą dzięki temu widocznymi ambasadorami naszego projektu i programu POWER.

4. Podróż w dwie strony zostanie zorganizowana zbiorowo dla całej grupy: autobus do portu lotniczego w Warszawie, samolot do Porto, a potem bus do Bragi – i analogicznie w drodze powrotnej. Możliwe są zmiany w organizacji podróży wynikające ze zmieniających się cen i terminów połączeń, a zwłaszcza dostępności tzw. tanich linii lotniczych –dlatego mogą zmienić się lotniska, z których grupy uczniów będą wyruszać, jak i lotniska docelowe.

5. Szkoła pomoże uczestnikom przy załatwianiu formalności związanych z wyjazdem – chodzi tu głównie o dopilnowanie, żeby każdy uczestnik dysponował aktualnym i nie uszkodzonym dokumentem tożsamości.

6. Wszyscy uczestnicy mobilności i opiekunowie zostaną objęci polisami z ubezpieczeniem OC, KL i NNW (będą to polisy grupowe, jedna wspólna dla każdej grupy obejmująca wszystkich uczestników i ich opiekunów);

7. Szkoła dopilnuje, aby każdy uczestnik zaopatrzył się w kartę poświadczającą obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne –Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego;

8. Zapewnimy uczestnikom i opiekunom zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie u naszych partnerów w trakcie pobytu za granicą;

9. Podczas odbywania mobilności nad uczestnikami będą czuwać opiekunowie szkolni, którzy razem z nimi wyjadą z Polski i wrócą do szkoły;

10. U partnerów zagranicznych uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę ze strony przedstawiciela danej szkoły i – w miarę możliwości będą to opiekunowie znający język polski.

Regulamin 13.05.21
        Karta załącznik V (wzór)