Światowy Dzień Chorób Rzadkich w Piątce
- 05.04.2022 20:49
W ramach obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich w klasach 1-3 odbyły się lekcje poświęcone genetycznym chorobom rzadko występującym oraz ludziom z niepełnosprawnościami. Dzieci wysłuchały opowieści nauczycieli wspartych rysunkami, fotografiami i prezentacjami multimedialnymi. Dowiedziały się, czym są choroby rzadkie, czym się charakteryzują. Na przykładzie trzech z nich - hemofilii, zespołu Pradera-Williego oraz mukowiscydozy, dowiedziały się jak ciężka choroba genetyczna wpływa na życie dzieci i dorosłych. Uczniowie podzielili się też własnymi doświadczeniami oraz wiedzą na temat chorób rzadkich, o których słyszeli w mediach.
Rozmawialiśmy o tym, że jesteśmy różni, ale możemy mieć takie same marzenia i cele. Nie mamy wpływu na to, czy urodzimy się z niebieskimi oczami, czy kasztanowymi włosami, ani też na to, czy urodzimy się w pełni sprawni. Osoby niepełnosprawne nie są osobami chorymi. Ich niepełnosprawności nie da się wyleczyć. Żyją z nią i muszą ją zaakceptować. My wszyscy też. W Polsce żyje około 3 mln osób niepełnosprawnych i my jako społeczeństwo musimy otoczyć je opieką i stworzyć warunki do najlepszego życia. Oglądaliśmy zdjęcia z Olimpiad Specjalnych. Dowiedzieliśmy się co wpływa na powstanie u dziecka zespołu Downa (dodatkowy chromosom). Ku naszemu zdziwieniu, uczniowie bardzo dojrzale wypowiadali się na temat tego, że każdy z nas jest wyjątkowy i każdemu należy się szacunek. Do jednej z klas uczęszcza chłopiec, którego siostrzyczka ma zespół Downa. Opowiadał o tym jaka jest i dlaczego uczy się w innej szkole niż on. Zajęcia miały często formę warsztatową. Biblioteka szkolna zgromadziła zestaw książek dla dzieci na temat akceptacji osób z niepełnosprawnościami, które zostały polecone naszym uczniom do przeczytania. Dzieci z oddziałów zerowych uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez szkolną pielęgniarkę. Zajęły się czynnikami wpływającymi na nasze zdrowie, takimi jak: odpowiednie odżywianie i higiena. Rezultatem zajęć były wykonane wspólnie plakaty.- więcej
Dzień Pączka w Piątce
- 05.04.2022 20:48
W ramach współpracy z Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą, w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim, 24 lutego zorganizowaliśmy Dzień Pączka.
Tego dnia uczniowie naszej placówki poznawali historię tłustego czwartku. Czytali tradycyjne przepisy kulinarne, tworzyli „klasowe sposoby na pączki”, dekorowali pączki z ciasta drożdżowego oraz te z kartonu. Powstała z nich ciekawa dekoracja sali lekcyjnej. Odbywały się „pączuszkowe zabawy” i bale.
W każdej klasie na ławkach wylądowały talerzyki ze świeżymi pączkami. Nawet podczas zajęć komputerowych graliśmy w gry, których bohaterami były pączki i… tabliczka mnożenia.
Układaliśmy wiersze poświęcone pączkom, wzorując się na utworze dla dzieci pt: „Tłusty czwartek” Władysława Broniewskiego. Powstały też rymowanki z okazji tłustego czwartku i takie o pączkach.
Do akcji włączyli się rodzice , smażąc pączki wraz z dziećmi i dokumentując tę smakowitą pracę przysłanymi zdjęciami. Niektórzy sfotografowali zabawy z wykorzystaniem tej tradycyjnej tłustoczwartkowej słodkości.
Panie kucharki stanęły na wysokości zadania i przygotowały na deser słodkie i mięciutkie pączki.
Na koniec powstał gigantyczny plakat podsumowujący nasze działania.
Okazało się, że mimo ogromnej kaloryczności, pączki znalazły w uczniach naszej szkoły oddanych wielbicieli. Dzieci powoływały się na stare ,polskie przysłowie: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”.
- więcej
Konferencja inaugurująca projekt
- 05.04.2022 20:49
- Przygotowania do konferencji inaugurującej projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”W styczniu 2022 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie rozpoczęto realizację drugiego etapu projektu. Jednym z ważnych przedsięwzięć zaplanowanych w tym okresie jest organizacja konferencji inaugurującej działanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Węgrowie. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem konferencji. Odbędzie się ona w dniu 29.03.2022 r. W programie znajdą się ciekawe wystąpienia prelegentów, treści dotyczące założeń edukacji włączającej, modelu SCWEW oraz zrealizowanych i zaplanowanych na kolejne miesiące działań Centrum. Wkrótce zostaną opublikowane dokładne informacje dotyczące organizacji konferencji, prelegentów i szczegółowy program. Zespół SCWEW ma nadzieję, że konferencja przyczyni się do popularyzacji edukacji włączającej w środowisku lokalnym.
- więcej