• Fascynujące spotkanie z podróżnikiem

Dynamicznie i z dużym humorem w ostatni czwartek p. Grzegorz Chachura z grupy TRZASK opowiedział uczniom SP5 o swojej podróży do Amazonii. W spotkaniu z podróżnikiem brało udział 13 klas.

Uczniowie zwiedzili Manaus i odkryli związek rozwoju tego miasta z uprawą kauczukowca. Dowiedzieli się, jakie są niezbędne przedmioty podczas eskapady do głębi selvy. Poznali zwyczaje leniwców, tukanów, delfinów amazońskich oraz piranii. Relacja z wyjazdu do Amazonii została przyjęta z dużym zainteresowaniem.

Spotkanie z podróżnikiem z grupy TRZASK odbyło się w naszej szkole pierwszy, ale z pewnością nie ostatni raz.

• Dzień Kobiet w klasie 2C - wyjście do kręgielni😍

Tegoroczny Dzień Kobiet drugoklasiści postanowili uczcić w oryginalny sposób. Cała klasa 2C wybrała się do kręgielni. Uczniowie mieli możliwość poznania ciekawego, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Emocji było sporo, ponieważ niektórzy grali w kręgle pierwszy raz! Uczniowie mieli do dyspozycji cztery tory, dzięki czemu mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Niektórzy po zakończonej grze mogli pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami co spowodowało, że wzmocnili swoje poczucie wartości i zaszczepili w sobie chęć powrotu na kręgielnię. Zadowoleni, zmęczeni, ale pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach powróciliśmy do szkoły.

• Pływanie jest naszą pasją

W dniu 6 marca 2023 w Aquapark Mińsk Mazowiecki odbyły się Mistrzostwa Powiatu w pływaniu indywidualnym i sztafetowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.

"Piątka" stawiła się liczną grupą na tych zawodach zdobywając medale oraz miejsca premiowane udziałem w zawodach Regionalnych.

Wyniki naszych pływaków i pływaczek:)

Klasy I-IV

Królak Weronika (4 miejsce - styl grzbietowy 25m),

Gronek Karolina (1miejsce - styl grzbietowy 25 m, 1miejsce - styl klasyczny 25m, 5 miejsce - styl dowolny 25m),

Piątkowski Tomasz (3 miejsce - styl grzbietowy 25m,),

Marczak Magdalena (1 miejsce - styl klasyczny 25m, 4miejsce - styl dowolny 25 m)

Kropielnicki Franciszek (4 miejsce - styl klasyczny 25 m)

Malka Alicja (1 miejsce - styl dowolny 25m) Osiński Adam (4 miejsce - styl dowolny 25m)

Sztafeta chłopców klas I - VI

1 miejsce - Grindt Artur, Bodecki Dawid, Markowski Szymon, Padzik Łukasz, Osiński Adam, Piątkowski Tomasz, Juszczyk Henryk, Kropielnicki Franciszek

Klasy VII-VIII

Margol Zuzanna (3 miejsce - styl grzbietowy 50m, 4 miejsce - styl klasyczny 50m, 4 miejsce - styl dowolny 50m),

Wakuła Maks - (2 miejsce - styl klasyczny 50 m) Gruba Piotr (3 miejsce - styl klasyczny 50m, 3 miejsce - styl dowolny 50m)

Gratulacje:)

Opiekunowie: p. Małgorzata Pyszel i p. Marek Kudelski.

• "Szkoła z wizją 2045"

Nasza szkoła rozpoczyna realizację międzynarodowego projektu ekologicznego " Szkoła z wizją 2045". Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie mające na celu obliczenia wg specjalnego kalkulatora tzw. śladu węglowego naszej szkoły - czyli obszarów emisji gazów cieplarnianych. Kolejne kroki to spotkania uczniów, nauczycieli i innych osób mające na celu ustalenie działań naszej szkoły na kolejne 2,5 roku po obliczeniu śladu węglowego. Kolejny krok to będzie wdrożenie tych działań w życie. W trakcie realizacji projektu będziemy się spotykać z osobami z innych szkół również spoza Polski (Bułgaria, Słowacja, Niemcy, Słowenia)

Projekt zaproponowało Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Edukacyjna "Energia Cites"

Celem jest edukacja oraz wdrożenie w szkole działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych tzw. neutralność klimatyczna i pozostawianie jak najmniejszego tzw. śladu węglowego (ogrzewanie oraz transport odgrywają największą rolę w emisji gazów cieplarnianych). Budowanie świadomości oraz realizacja konkretnych działań wśród najmłodszych, przy jednoczesnym zaangażowaniu dorosłych interesariuszy (dyrektorów, nauczycieli, personelu technicznego i administracyjnego, rodziców oraz przedstawicieli transportu publicznego, firm energetycznych czy cateringowych), ułatwi zmierzanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej miasta i właściwego korzystania z zasobów. Osoby zainteresowane odsyłamy do poczytania

• Panel Doradczy w NASK

6 marca 2023 r. dziesięciu uczniów klas 8 uczestniczyło w panelu doradczym zorganizowanym przez NASK w ramach Cyfrowej Przyszłości Uczniów. W badaniach focusowych „Make it Clear” brali udział uczniowie ze szkół polskich, a równolegle odbywały się spotkania w Rumunii i na Litwie. Celem spotkań było wysłuchanie młodzieży co jest dla nich ważne i istotne w kontekście ich bezpieczeństwa w internecie, jak również w jaki sposób zwiększać kompetencje cyfrowe i medialne ich rówieśników.

Ważnym elementem spotkania była dyskusja nad nowym projektem „Cyberspoty”.

Każdy głos i opinia młodzieży będzie bardzo ważnym elementem do dalszych badań i analiz prowadzonych przez specjalistów NASK, dbających o nasze bezpieczeństwie w sieci.