• Święto Edukacji w Piątce

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej miała w tym roku unikatową oprawę. Uczniowie w odmienny, niekonwencjonalny sposób wyrazili swoją wdzięczność pracownikom szkoły za trud wychowania i nauczania. Sala gimnastyczna, na której zebrali się pracownicy szkoły i szkolna młodzież, zamieniła się w wybieg dla modelek i modeli. W tej roli wystąpili uczniowie, którzy na czerwonym dywanie z uśmiechem prezentowali najnowsze trendy szkolnej mody. Ich kreacje zostały specjalnie zaprojektowane dla wykładowców poszczególnych przedmiotów i dla pracowników obsługi. Walorem gali była niewątpliwie pokaźna dawka humoru, nic więc dziwnego, że wszyscy przyjęli ten niezwykły program z życzliwością.

Oczywiście nie zabrakło upominków muzycznych, kwiatów i płynących prosto z serca życzeń. Oby się spełniły!

• Wycieczka do lasu w Mieni klas IIIb i IIIc

W ciepły, październikowy poranek klasa III b i III c udała się na lekcję przyrody do lasu w Mieni. Gdy wysiedliśmy z autokaru przywitał nas pan leśniczy- Maciej Porowski, absolwent naszej szkoły. Po krótkim  przypomnieniu zasad zachowania się w lesie, wyruszyliśmy ścieżką edukacyjną, aby podziwiać jego piękno, poznawać jego mieszkańców, roślinność oraz poszczególne gatunki drzew.

Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy, itd. Podziwiały grzyby, owady w gablotach, przyglądały się sylwetom zwierząt i ptaków.

W czasie tej niezwykłej lekcji uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawostek o życiu w lesie, które przekazał p. leśniczy, oraz wykazać się dużą wiedzą przyrodniczą np.: znajomością budowy warstwowej lasu, znajomością nazw drzew i grzybów jadalnych. Niektórym z nich nawet udało się je znaleźć.  Były to: kozaki, podgrzybki, maślaki, a także rydze.  Wypatrzyli też i grzyby trujące: muchomory czerwone i sromotnikowe, których nie należy niszczyć w lesie, bo są jego ozdobą, pokarmem dla zwierząt oraz symbiotami drzew i krzewów.

Przemierzając las, nie ominęliśmy miejsca pamięci narodowej – pomnika wybudowanego Poległym Bohaterom Powstania 1831. Z uwagą wysłuchaliśmy informacji związanych z tym miejscem, zapaliliśmy znicze i minutą ciszy oddaliśmy hołd biorącym udział w bitwach w rejonie powiatu mińskiego.
            Po długiej wędrówce przyszedł na czas na odpoczynek. Na leśnej polanie dzieci posiliły się, aby nabrać sił do dalszej aktywności. A były to różne ćwiczenia, zabawy i zagadki przyrodnicze - np. słuchały odgłosów lasu, wskazywały właściwe okazy leśne, rzucały nimi do celu, rozpoznawały po dotyku, a także mogły pooglądać przez lupę, zmierzyć jak grube są pnie drzew i przekalkować na papier wzór kory z wybranego drzewa.

Uczniowie doświadczyli, że las to źródło świeżego powietrza. Miło i ciekawie spędzili czas w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej, gdzie jesień zostawiła już swoje ślady. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powrócili do szkoły.

• Kolejne SUKCESY naszych uczennic

W dniu 2 października 2024 r. w Siedlcach odbyły się Międzypowiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Nasze dziewczęta odniosły kolejne SUKCESY!

Zuzanna Świderska - 29 miejsce, Laura Komorzycka - 8 miejsce Joanna Rek - 7 miejsce.

Laura i Joanna awansowały na zawody wojewódzkie. Opiekunem dziewcząt była p. Małgorzata Pyszel.

Serdecznie GRATULUJEMY sukcesów wszystkim dziewczętom i opiekunowi!

Już nie możemy doczekać się dalszych zwycięstw....!!!

• Zajęcia z laborantem medycznym w klasie IIIb

Myślenie o własnej przyszłości zawodowej rozpoczyna się już w wieku przedszkolnym. To wtedy dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłości będą pracować - tak jak ich rodzice. Dostrzegają, że niektóre zawody cieszą się w ich otoczeniu większym lub mniejszym statusem społecznym. Zaczynają klasyfikować w ich odczuciu na zawody bardziej ”męskie” lub „damskie”.

A jakim zawodem jest „ laborant medyczny”? wyjaśniła nam p. M. Malko – mama ucznia naszej klasy. W czasie zajęć z cyklu „Poznajemy różne zawody”  przekazała wiele ciekawostek związanych z tym zawodem, bo właśnie go wykonuje. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że żyje w nas biliony bakterii tych dobrych i złych. Te dobre regulują prawidłowe działanie naszego organizmu, chronią przed bakteriami złymi – chorobotwórczymi i pilnują, aby złe bakterie nie rozmnażały się swobodnie. Uczniowie także poznali krótką historię szczepień, nazwy wybranych bakterii, tworzyły ich obrazy i nowe nazwy.

Była to wspaniała lekcja, na której dzieci miały możliwość słuchać, obserwować, działać,  zadawać pytania, a przede wszystkim wcielić się w rolę laboranta i np. pobierać wymazy z policzka oraz dłoni. Na koniec zajęć każdy uczeń został obdarowany naklejką „dzielny pacjent”.

Lekcja ta na długo zostanie nam w pamięci, za co serdecznie dziękujemy p. Marii i życzymy pełni satysfakcji z podjętego przedsięwzięcia.

Uczniowie klasy IIIB wraz z wychowawczynią.

• ul. Małopolska 11
        05-300 Mińsk Mazowiecki