• Święto Niepodległości w zerówkach

            11 LISTOPADA OCZAMI ZERÓWKOWICZÓW

            Przez kilka dni przygotowywaliśmy nasze młode serca i umysły na ten wielki dzień- Narodowe Święto Niepodległości. Wiemy już, że nasz ukochany kraj - Polska - nie istniała na mapie Europy 123 lata. Poznaliśmy symbole narodowe: godło,  flagę oraz hymn państwowy. W skupieniu słuchaliśmy pieśni patriotycznych. 🎼🎶 Wykonaliśmy prace plastyczne  symboli narodowych oraz kotyliony . Nauczyliśmy się wszystkich zwrotek hymnu państwowego.  Wiemy, jak należy zachować się podczas uroczystości  patriotycznych. Wzięliśmy  udział w szkolnym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mimo, że  jesteśmy jeszcze młodymi obywatelami, już  dziś jesteśmy świadomi , jak ważną chwilą było odzyskanie niepodległości  przez Polskę po tylu latach niewoli.

          • Lekcja w kinie

            9 listopada uczniowie klasy Ia, Ib, Ic, oraz IIIc uczestniczyli w „Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina, pt.: „Więc chodź, narysuj mój  świat – jak powstają filmy animowane”. Lekcja ta wprowadziła uczestników w niezwykły świat animacji  filmowej. Na początku dzieci z prowadzącą zastanawiały się, dlaczego filmy animowane są dla nich tak atrakcyjne. Dowiedziały się, że filmy animowane nie składają się z ciągu płynnych obrazów, a z mnóstwa nieruchomych zdjęć. Na zakończenie pierwszej części lekcji wszyscy mieli okazję poznać proste techniki animowania, które mogli samodzielnie wypróbować m.in. kartkowania następujących po sobie rysunków oraz prostą metodę animacji podklatkowej. Było dużo ciekawostek, ćwiczenia praktyczne, a nawet taniec. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji, po której była krótka przerwa na „małe co nieco”. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu pt. „ Urwis”. Zarówno część pierwsza - lekcyjna, jak i druga - interesujący film sprawiły dzieciom ogromną przyjemność.

            Był to ciekawy, niezapomniany dzień.

        • Konkurs „Jestem bezpieczny”
          • Konkurs „Jestem bezpieczny”

            We wtorek, 25 października odbyły się eliminacje szkolne do VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Uczniowie z klas II-III rozwiązywali test, który składał się z pytań otwartych i zamkniętych. Wykazali się wiedzą obejmującą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa: znaki drogowe, pierwsza pomoc, telefony alarmowe, zasady ograniczonego zaufania, znaki ostrzegawcze, umiejętności radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Najlepiej poradziła sobie Nikola Kosicka z klasy 3b oraz Nadia Kossakowska z klasy 3a. Dziewczynki zostały naszymi reprezentantkami w etapie powiatowym konkursu, który odbył się 8 listopada w SP nr 1. Tam, zmagali się najlepsi z najlepszych. Podczas przerwy, uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy i ćwiczeniach polegających na ułożeniu „poszkodowanego” w pozycji bocznej bezpiecznej - krok po kroku. Na koniec, w miłej atmosferze uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

            😉 Czujemy się bezpieczni i serdecznie gratulujemy naszym uczniom! 😉

          • Spotkania w świetlicy....

            Nowa galeria Spotkania w świetlicy.... została dodana do albumu fotograficznego

            W październiku mieliśmy okazje gościć w naszej świetlicy szkolnej panią Katarzynę Podgórzak- mamę naszego kolegi Ignacego, która jest architektem. Podczas naszego „Spotkania w świetlicy” Pani Katarzyna opowiadała nam o pracy architekta, pokazała nam niesamowite budynki, które został zaprojektowane i wybudowane, w co trudno było nam uwierzyć, ponieważ były to tak niesamowite budowle- całe ze szkła, krzywymi ścianami czy postawione na dachu. Wszyscy byliśmy zachwyceni zdjęciami, które zobaczyliśmy. Po prezentacji zdjęć każdy mógł się zamienić w architekta. Po takiej dawcę inspiracji usiedliśmy do stolików i zaczęliśmy tworzyć swoje makiety przeróżnych budynków. Spójrzcie sami co udało nam się stworzyć!

        • Wizyta u króla
          • Wizyta u króla

            Chociaż  król Jan III Sobieski nie podejmuje nas w swojej rezydencji osobiście, to dobrze możemy go poznać podczas zwiedzania komnat, w  których i on przebywał ponad 300 lat temu. Z wizytą u króla w Wilanowie byli w dniu 25 października uczniowie klasy I b i I c. Dzieci dowiedziały się, kogo władca nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w swojej bibliotece i co lubił czytać.

            Poznali historię niezwykłej kobiety, która doprowadziła do koronacji króla Jana III – jego żony Marii Kazimiery, zwanej Marysieńką. Jaka była na co dzień? Jak się ubierała?  Odkryli sekrety tej niezwykle mądrej i urodziwej władczyni. Najbardziej  spostrzegawczygoście odnaleźli w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę.

            Dzieci przeniosły się również  w świat mody z XVII wieku!W części  warsztatowej  miały okazję zaprojektować strój damski lub ubiór męski korzystając z różnych tkanin i ozdób, tworząc własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.

            Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak ubierano się ponad 300 lat temu na co dzieńi od święta, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania, czy też kto troszczył się o garderobę królewską.

            Na chwilę wcieliły się też w XVII-wieczną szlachciankę, wkładając suknię i liczne ozdoby oraz szlachcica w  żupanie i kontuszu…

            Przechadzały się również po pałacowych ogrodach, jakże urzekających swym jesiennym pięknem

          • Siłownia na Piątkę

            We wtorek 18 października w naszej szkole miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie. Na placu przy boiskach szkolnych nastąpiło uroczyste otwarcie Siłowni na Piątkę, zwycięskiego projektu, który został zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Mińsk Mazowiecki na rok 2022 przez działające przy szkole Stowarzyszenie na Piątkę. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki pan Marcin Jakubowski, przewodnicząca Rady Rodziców pani Milena Ciuchcińska, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej pan Jerzy Gryz, prezes zarządu stowarzyszenia „Na Piątkę” pan Dariusz Świętochowski, pani dyrektor Ewa Szczerba i uczeń klasy 2d Mateusz Chłopik. Siłownia plenerowa to kompleks 17 urządzeń i zestawu do streetworkoutu, która będzie służyć lokalnej społeczności. To kolejny obiekt na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, który będzie wspaniałym miejscem do rodzinnej rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
      • 257582957
      • ul. Małopolska 11 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
      • 257596534
      • 822-10-46-051
      • 000584449
  • Galeria zdjęć

      brak danych