• Wiosna w Celestynowie...

            W piękny, kwietniowy poranek klasa 2b i 2c wyruszyła na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Celestynów. Głównym celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań leśną przyrodą. Pobyt w Nadleśnictwie rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych, które miały miejsce w sali Ekspozycyjnej i Makietowej oraz w terenie. W salach edukacyjnych oglądaliśmy fragmenty lasu z jej naturalnymi mieszkańcami. Słuchaliśmy odgłosów rożnych zwierząt i ptaków. Mogliśmy dotknąć prawdziwej skóry: dzika, sarny, jelenia i kuny. Podziwialiśmy dużą makietę „Cyklu życia lasu”, oglądaliśmy plansze grzybów, ptaków, oraz wystawę budek lęgowych. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną szczególnie podziwialiśmy „Goździkowe Bagno”, gdzie zobaczyliśmy torfowisko oraz wydmy. Po części edukacyjnej przyszedł czas na grillowanie. Kiełbaski upiekły się doskonale, bardzo smakowały, a apetyty dopisywały. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki były zabawy na świeżym powietrzu i oczywiście wspólne pamiątkowe zdjęcie.

            Wycieczka była bardzo pouczająca. Poznaliśmy wiele ciekawostek z leśnego świata. Mogliśmy podziwiać piękno przyrody i odbierać wszystkimi zmysłami, czuć zapach świeżej zieleni, podziwiać roślinność leśną, a szczególnie wsłuchiwać się w odgłosy dobiegające zewsząd  śpiewających ptaków.

            ...integracja naszych klas...

          • Złota Piątka ... Jubileusz 50-lecia szkoły

            Dzień 4 kwietnia 2024 roku na długo wpisze się w pamięć wszystkich związanych ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim. Tego dnia kontynuowaliśmy obchody jubileuszu 50-lecia istnienia naszej placówki. W szkolnych progach pojawili się zacni goście, którzy razem z nami świętowali urodziny Piątki.

            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie głos zabrała pani dyrektor Ewa Szczerba, która serdecznie powitała zgromadzonych w auli przybyłych. W swoim expose nawiązała do początków istnienia placówki, przypomniała pierwszych dyrektorów, historię rozbudowy i modernizacji budynku, wspomniała o licznych sukcesach, a przede wszystkim podziękowała za współpracę włodarzom miasta, instytucjom, stowarzyszeniom, klubom, pracownikom, absolwentom i rodzicom. Pani dyrektor zachęciła również do lektury wydanego specjalnie z okazji jubileuszu folderu „Złota Piątka”. Następnie głos zabrali goście:

            - pan Czesław Mroczek poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

            - pan Daniel Milewski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

            - pan Mirosław Krusiewicz dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu, wieloletni dyrektor SP 5,

            - pan Przemysław Ogonowski przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty,

            - pani Marzenna Habib wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji ORE,

            - pani Hanna Kasperowicz dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie,  

            - pani Małgorzata Żytko profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Wczesnej Edukacji i Kształcenia Nauczycieli Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego,

            - pan Antoni Jan Tarczyński starosta miński,

            - pan Marcin Jakubowski burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki,

            - pan Dariusz Kulma przewodniczący Rady Miasta i wieloletni nauczyciel matematyki,

            - pan Robert Gałązka członek Rady Miasta,

            - pan Tomasz Płochocki prezes zarządu MOSiR,

            - pani Milena Łukaszewska emerytowana nauczycielka SP 5,

            - pan Stanisław Mejszutowicz prezes ZNP,

            - w imieniu dyrektorów szkół podstawowych oraz przedszkoli pan Krystian Matuszewski dyrektor SP 6,

            - w imieniu szkół średnich pani Elżbieta Wieczorek dyrektor ZSE,

            - pan Leszek Celej dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej,

            - pani Milena Ciuchcińska przewodnicząca Rady Rodziców.

            Z ust przybyłych padło wiele ciepłych słów, a na ręce pani dyrektor złożono mnóstwo przecudnych, kwiecistych bukietów.

            Po zakończeniu części oficjalnej sztandar szkoły został wyprowadzony i rozpoczęto część artystyczną, która znacznie odbiegała treścią i formą od typowych akademii. Całości nadano format programu telewizji śniadaniowej. Z ekranu telebimu zgromadzonych przywitali prowadzący „Popołudnie na Piątkę” – uczennica Asia Federak i pan Marcin Kruk, następnie przekazali głos do studia paniom prowadzącym – Joasi Kurek i Edycie Gmitrzuk. Na czerwone kanapy zostali zaproszeni goście. O wrażenia dotyczące pracy w placówce zapytano panią dyrektor Ewę Szczerbę, wspomnieniami związanymi z mińską Piątką podzielił się burmistrz pan Marcin Jakubowski, o pomyśle na założenie Stowarzyszenia na Piątkę opowiedział jego prezes pan Dariusz Świętochowski. Na kanapie zasiedli również absolwenci. Julia Janiszewska wyjawiła kilka szkolnych wspomnień, po czym serdecznie i z uznaniem wypowiedziała się o pedagogach. W podwójnej roli – absolwentów i pracowników, wystąpili pani Danuta Woźnica oraz pan Mirosław Kruszewski, którzy nawiązali do swych szkolnych lat, później opowiedzieli o pierwszych zawodowych doświadczeniach w placówce, którą sami kończyli.

            Sentymentalne pogaduszki na czerwonych kanapach przerywane były występami młodych adeptów Piątki. Układy taneczne zaprezentowali uczniowie zerówki, klas trzecich oraz piątych. Miłe dla ucha, wokalne a także instrumentalne kompozycje muzyczne wybrzmiały w wykonaniu chóru oraz solistów przygotowanych przez panią Magdalenę Jakubowską. Pojawiła się pogodynka z optymistyczną prognozą dla Piątki na kolejne 50 lat. Goście mieli możliwość „zajrzeć” do kącika kulinarnego, a pod koniec uroczystości zostali poczęstowani świeżo wypieczonymi babeczkami.

            Podczas gali wybrzmiało wiele o historii, dokonaniach i działalności naszej szkoły. Jakże zaskakującym był moment, w którym prowadzące poprosiły uczestników jubileuszu o wyjęcie telefonów i zalogowanie się do gry Kahoot. Włączając się do zabawy, można było sprawdzić swoją wiedzę o Piątce. Zwycięzcom wręczono dyplomy.

            Na bieżąco odbywały się łączenia antenowe, podczas których życzenia urodzinowe złożyli zaprzyjaźnieni z Piątką: Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej pan Andrzej Witowski, profesor UAM dr hab. Jacek Pyżalski oraz profesor Marek Kaczmarzyk. Urodzinowe życzenia nagrali i przesłali też absolwenci naszej szkoły. W tle na bieżąco prezentowane były zdjęcia  pracowników oraz uczniów w różnych szkolnych sytuacjach, a także kartki z życzeniami.

            Gdy część artystyczna dobiegła końca, opuszczający aulę zostali zaproszeni na poczęstunek, którego clou był oczywiście tort urodzinowy. Przemierzający korytarz mogli zajrzeć do kronik szkolnych, podziwiać ekspozycję fotografii nawiązujących do różnych wydarzeń z życia Piątki, a także złożyć swój wpis w księdze pamiątkowej.

            Jest nam niezwykle miło, że uroczystość jubileuszu 50-lecia uświetnili obecnością tak zacni i życzliwi nam ludzie. Serdecznie dziękujemy za urodzinowe życzenia. Niech się spełniają.

          • 50 lat minęło…

            Rok 2024 jest rokiem szczególnym dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego, bowiem 50 lat temu w jej gościnnych murach rozpoczęli naukę pierwsi uczniowie.

            Jednym z wielu akcentów uświetniających ten jubileusz była dzisiejsza uroczysta akademia przeznaczona w głównej mierze dla uczniów „Piątki”.

            Dyrekcja, nauczyciele, pozostali pracownicy, uczniowie, absolwenci i rodzice zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Centralnym punktem dekoracji był tort, przypominający o nie byle jakim jubileuszu. Mówiła o nim w ciepłych słowach dyrektor szkoły Ewa Szczerba, podkreślając, że jest to święto całej społeczności. Z kolei Iwona Kokoszka i Agnieszka Szczepańska piastujące funkcję wicedyrektora szkoły zwróciły w specjalnie udzielonym wywiadzie uwagę na fakt, że to dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły panuje w niej niepowtarzalna, sympatyczna, ciepła atmosfera. Akademia nie była standardową deklamacją okolicznościowych wierszy i odśpiewaniem piosenek. Było to przedstawienie radosne, emanujące pozytywną energią, którego treść stanowiła promocja talentów wokalnych, tanecznych i teatralnych naszych uczniów. Nie zabrakło spotkań z absolwentami i przyjaciółmi szkoły, które, mimo że wykorzystane zostały w tym celu środki komunikacji elektronicznej, wzruszyły serdecznością i szczerością życzeń.

            Z okazji tak ważnego jubileuszu każdy z uczniów otrzymał specjalnie wydany na tę okazję folder zawierający rys historyczny szkoły oraz archiwalne zdjęcia, wspomnienia absolwentów i uczniowskie wiersze o naszym „drugim domu”. Do folderu dołączona została okolicznościowa plakietka i słodki poczęstunek.

            Jubileusz uświetniła popołudniowa uroczysta Msza święta celebrowana w kościele parafialnym pw.  Św. Antoniego z Padwy przez księdza proboszcza Janusza Kopczyńskiego. Po nabożeństwie złożył on społeczności naszej szkoły okazjonalne życzenia i ofiarował na ręce Dyrekcji figurę Michała Archanioła.

            „Mimo opadów i wichur w różnych częściach kraju, nad „Piątką” dużo słońca i błękitnego nieba. Tak będzie przez kolejne 50 lat” – zapowiedziała pogodynka podczas akademii. Mamy nadzieję, że ta prognoza się spełni, czego życzymy całej szkolnej społeczności.

          • Zdrowy Jaś w Piątce...

            Uczniowie klasy 2 z Ekonoma realizowali w tym roku projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady “Zwolnieni z Teorii” pt. “Zdrowy Jaś”. Przeprowadzali oni zajęcia, podczas których poszerzali oni wiedze uczniów na temat zdrowego stylu życia. Beneficjentami tych zajęć były przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Odwiedzili oni również naszą szkołe! W projekcie przeprowadzono ponad 50 zajęć, w których łącznie wzięło udział ponad 1300 dzieci!!!

          • Zakręcone Ekolożki ruszają do elektro- boju!

            My, Zakręcone Ekolożki, zakręcimy ekologicznie całym miastem! Zadbamy o to, aby wieść o zbiórce elektroodpadów w naszej szkole dotarła do każdego zakątka w naszym mieście! Ruszamy więc ulicami z banerem, przyklejamy plakaty, rozdajemy ulotki przechodniom na ulicach, na targowisku miejskim, w autobusach komunikacji miejskiej, wkładamy je za wycieraczki samochodów, wrzucamy do skrzynek na osiedlach oraz wysyłamy je tradycyjną pocztą  do naszych znajomych!

            Prowadzimy rozmowy na temat zasad postępowania z elektroodpadami. Nasze działania wspiera Pan Burmistrz Marcin Jakubowski.

            A więc zrób wiosenne porządki i dołącz do nas!!! - czekamy na Ciebie i Twoje elektroodpady w dniu 22 i 23 kwietnia 2024r. na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim! Oddaj elektrośmieci w nasze dobre ręce, a my zajmiemy się resztą!!! Razem posprzątajmy nasze miasto! Do zobaczenia!!!

          • PŁYWACY "PIĄTKI" z awansem na MAZOWSZE

            5 kwietnia 2024r. w Aquapark Mińsk Mazowiecki odbyły się Regionalne zawody w Pływaniu dziewcząt i chłopców. Nasza sztafeta 8x25 chłopców w składzie: Girndt Artur, Osiński Adam, Winderickx Henryk, Widerickx August, Juszczyk Henryk, Piątkowski Tomasz, Maciejewski Wojciech, Bodecki Dawid w rewelacyjny sposób wypływała srebro i będzie reprezentować nasz powiat w Mazowieckich Igrzyskach, udowadniając tym samym że pływanie to jedna z wiodących dyscyplin mińskiej "Piątki". W pływaniu indywidualnym Henryk Windrickx zdominował wszystkie 3 style (grzbietowy, klsyczny, dowolny) zdobywając 3 złota, natomiast August Winderickx w stylu dowolnym wywalczył Brąz.  Naszym pływakom i pływaczkom Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun - Marek Kudelski, Olga Izdebska  

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
      • 257582957
      • ul. Małopolska 11 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
      • 257596534
      • 822-10-46-051
      • 000584449
  • Galeria zdjęć

      brak danych