W jaki sposób można być patriotą we współczesnym świecie? Jak możemy okazywać patriotyzm w czasach pokoju? Na te i inne pytania uczniowie klas ósmych odpowiadali podczas spotkania z panią profesor Małgorzatą Such – Pyrgiel – socjolożką z Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, które odbyło się 25 listopada w naszej szkole. Prelekcja dotyczyła również najważniejszego dokumentu państwa – konstytucji oraz chronionych przez nią wartości. Pani profesor przybliżyła także prawa i obowiązki obywatela, które mogą być przejawem postawy patriotycznej. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał egzemplarz Konstytucji RP.
Aktualności
Lekcja patriotyzmu
Coraz bliżej święta....
WIZYTA W FABRYCE BOMBEK SILVERADO
Dnia 24.11.2022r. w pięknej zimowej scenerii, dzieci z klasy 1b i 1c wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek SILVERADO w Józefowie.
Zwiedzanie fabryki rozpoczęły od bajkowego miejsca zwanego wzorcownią. Znajduje się tam ponad 6000 sztuk bombek choinkowych, które mają najróżniejsze kształty i mienią się wszystkimi kolorami świata – to małe dzieła sztuki.
Podczas wizyty w fabryce dzieci obserwowały cały proces powstawania szklanych ozdób. Rozpoczyna się on w dmuchalni, gdzie w wysokiej temperaturze z kawałka szklanej rurki pracownicy fabryki tworzą przezroczyste bombki o różnych kształtach. Później ozdoby poddawane są srebrzeniu w wielkim kotle z gorącą wodą. Następnie trafiają do lakierni, gdzie zanurzane w kolorowych lakierach, przybierają różną barwę i warstwę gładką lub matową. Tak przygotowane bombki są ręcznie dekorowanie różnymi materiałami.
Kolejnym punktem wycieczki był udział dzieci w warsztatach plastycznych, na których samodzielnie ozdabiały bombkę, którą na pewno zawieszą na swoim świątecznym drzewku.
Na zakończenie wizyty w fabryce odwiedziły sklep firmowy, gdzie mogły zakupić wiele różnorodnych, przepięknych ozdób choinkowych.
Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Dzieci długo będą pamiętać ten niezwykły, ciekawy i udany dzień.
10
Literacki sukces ucznia
W dniach 15-16 listopada 2022 r. w siedzibie Biblioteki odbył się XI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, udział w nim wzięło 123 uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać utwór bądź fragment utworu polskiego romantyka. Naszą szkołę reprezentowali:
Adam Osiński z klasy III a, Alicja Woźnica z klasy III b, Agata Miąsek z klasy VI c, Artur Girndt z klasy V a, Maria Książek i Zuzanna Margol z klasy VIII f.
Miło jest nam poinformować, że 2 miejsce w kategorii uczniów klas IV-VI zajął uczeń naszej szkoły Artur Girndt (opiekun p. Małgorzata Michalik).
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Spotkania w świetlicy...
W dniu 16 listopada w świetlicy szkolnej gościliśmy panią Monikę Klimczak – mamę naszej uczennicy, która przybliżyła dzieciom proces szycia butów. Obejrzeliśmy różne rodzaje materiałów, dodatki i ozdoby wykorzystywane przez firmę Bartek, szyjącej obuwie dziecięce. Dowiedzieliśmy się jak dobierać obuwie, aby było nie tylko ładne, ale również wygodne i zdrowe dla naszej stopy. Firma Bartek szczególnie dba o bezpieczeństwo dzieci stosując elementy odblaskowe i podeszwy antypoślizgowe w swoich wyrobach. Każdy z nas mógł zmierzyć stopę dzięki specjalnej miarce. Poznaliśmy rozmiar swoich butów, co w dużej mierze ułatwi naszym rodzicom dokonywanie zakupów. Na koniec pani Monika obdarowała dzieci pamiątkowymi gadżetami. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Monice za ciekawe zajęcia i poświęcony nam czas.
Zapraszamy kolejne chętne osoby do „Spotkań w świetlicy”. Z radością poznamy przedstawicieli różnych zawodów, kolekcjonerów, osoby mające ciekawe hobby, umiejętności zanikające w dzisiejszych czasach (np. rękodzieło).
Czy ktoś posiada jeszcze klaser ze znaczkami pocztowymi?
Kontakt do świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 5: tel. (25) 758 29 57 wew. 33. Zapraszamy!5
Światowy Dzień Cukrzycy w zerówce
Dnia 14 listopada 2022r . w zerówce odbyło się spotkanie z p. Dominiką Urbaniak- mamą dziewczynki z grupy- Julki- chorej na cukrzycę typu 1.
Podczas spotkania p. Dominika przedstawiła historię rozpoznania choroby CT1 u córki Julki, ze szczególnym zasygnalizowaniem pierwszych objawów. Zostały omówione typy cukrzycy oraz różnice między nimi. Dzieci obejrzały komiks : dzień z życia cukrzyka. Na podstawie prywatnej galerii zdjęć Julki, komiksu oraz rytmu dnia ich koleżanki w szkole, zerówkowicze doszły do wniosku, że dzień ich koleżanki Julki różni się tylko tym, że musi kontrolować poziom cukru we krwi, monitorować jego wysokość oraz dostarczać insulinę.
Pani Dominika, razem z Julką, przedstawiła zasady działania niezbędnych gadżetów diabetyka: pena i pompy insulinowej. Julka omówiła zasady mierzenia poziomu cukru we krwi oraz dokonała jego pomiaru za pomocą glukometru. Dzieci dowiedziały się również, co to jest hipo- i hiperglikemia i w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Zapoznały się też z instrukcją życia z cukrzycą. Obejrzały dwa krótkie filmiki „ Kontroluj cukrzycę- ciesz się życiem”.
Na koniec spotkania dzieci odpowiadały na pytania :prawda/ fałsz oraz otrzymały kolorowanki „cukrzycowe”.
20
Jesteśmy dumnymi Polakami!
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Ich trud nie poszedł na marne, my zaś winniśmy ich wdzięczność i pamięć. Przejawem tego była uroczysta akademia, która odbyła się w naszej Piątce. Artyści za pomocą poetyckiego słowa i pieśni przedstawili ważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli Polski. Akademia miała również na celu uświadomienie młodym obywatelom wagę wartości takich jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
13O godzinie 11.11 zebrani na sali uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.
Archiwum Aktualności