Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przystąpił do Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Kampania STOP PRZEMOCY
Pamięć o Bohaterach wojennych
Zbliża się Dzień Zaduszny, z tej okazji My-uczniowie z I b, wybraliśmy się na miejski cmentarz, aby uczcić pamięć zmarłych. Zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Była to szczególna wizyta, gdyż na cmentarzu towarzyszyła nam pani Aneta z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, mama naszego kolegi z klasy. Odpowiedziała nam o pracy żołnierzy i o tym, jak ważna jest pamięć o poległych.
1
Leśna edukacja
Dnia 28 października klasy trzecie odwiedziły Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Uczniowie zwiedzali ekspozycję zwierząt leśnych w ich środowisku, oglądali miniaturę lasu, rozpoznawali liście i nasiona drzew, polskie ptaki oraz warstwy lasu. Emocjonującym momentem było przejście drewnianą kładką nad „Goździkowym bagnem” i oglądanie zamierającej już jesienią rosiczki – rośliny owadożernej.
Podróż na drugi kraniec świata 😊
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w ciekawej podróży do Ameryki Łacińskiej....
2
Klasa Ic z wizytą na Poczcie Polskiej
26 października 2021 r. klasa I C udała się z wizytą do oddziału Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej 149 w Mińsku Mazowieckim. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Obejrzały hol, w którym znajdują się okienka pocztowe, poznały wyposażenie poczty, zwracały uwagę na skrzynki pocztowe, worki i na logo poczty. Nauczyły się również rozróżniania pojęć nadawca oraz adresat. Dzieci mogły osobiście na swoich kartach pocztowych przykleić znaczek, który zakupiły w okienku pocztowym, przystawić stempel daty wykonany datownikiem, a następnie wrzucić kartkę do skrzynki pocztowej. Samodzielnie zaadresowane i wysłane kartki zostały dostarczone przez listonosza do SP nr 5, a następnie do rąk własnych adresatów. Była to bardzo miła niespodzianka, która sprawiła wielką radość i uśmiech na twarzach pierwszaków.
Wycieczka na pocztę okazała się ciekawą lekcją w praktyce, a uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni.
Dziękujemy panu Dariuszowi Świętochowskiemu kierownikowi oddziału za przekazanie nam cennych informacji o działaniu Poczty Polskiej oraz za wiedzę o pracy na zapleczu pocztowym. Dziękujemy również wszystkim pracownikom poczty za miłą atmosferę. Życzymy Wam odwzajemnionych uśmiechów, lekkich przesyłek i drzwi zawsze otwartych. Niech wykonywana praca przynosi wiele satysfakcji.
16
"Wojenne lalki Marysi" Małgorzaty Berwid
26 października w naszej szkole gościliśmy panią Małgorzatę Berwid – pedagożkę, scenarzystkę, pisarkę i dziennikarkę, autorkę i współautorkę programów telewizyjnych dla dzieci: „Ciuchcia”, „Budzik” czy „Moliki Książkowe”.
W 2019 roku ukazała się książka „Wojenne lalki Marysi”, która jest spisaną historią życia mamy autorki. To wspomnienia małej dziewczynki z lat wojennych, wzbogacone przepięknymi ilustracjami pani Anny Jamróz.
Uczniowie klas IV , którzy mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, mogli dowiedzieć się, jaka była geneza powstania opowieści, poznać historię rodziców pani Małgorzaty Berwid, zadać nurtujące pytania. Miłośnicy czytelnictwa zakupili również książki wraz z pięknymi dedykacjami i autografem autorki.
Niech reklamą wzruszających i fascynujących wspomnień będą słowa pani prof. Joanny Papuzińskiej: „Dziękując Małgorzacie J. Berwid za spisanie
i udostępnienie nam tej opowieści zachęcam wszystkich – i dorosłych i dzieci
do uważnej lektury, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie".8
Archiwum Aktualności