Dnia 11 października 2024r. odbyła się kolejna zbiórka zużytych baterii pod hasłem" Dzień Nauczyciela w stylu eko". Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali zużyte bateryjki w nasze dobre ręce. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszych Nauczycieli oraz Pracowników szkoły, którzy włączyli się w ekologiczną akcję. Zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach.
Zerówkowicze z wizytą w "Akacjowym Zakątku" w Pustelniku
Dnia 7 października 2024r. dzieci oddziału zerowego odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne "Akacjowy Zakątek" w Pustelniku. Przejażdżka na wozie, strzelanie z łuku, dojenie sztucznej krowy, spacer po mini zoo, zabawy z alpakami - w taki oto sposób dzieci poznawały uroki gospodarstwa wiejskiego. Przedszkolaki wzięły również udział w zajęciach plastycznych oraz zabawach integracyjnych na placu zabaw.
Wycieczka do lasu w Mieni klas IIIb i IIIc
W ciepły, październikowy poranek klasa III b i III c udała się na lekcję przyrody do lasu w Mieni. Gdy wysiedliśmy z autokaru przywitał nas pan leśniczy- Maciej Porowski, absolwent naszej szkoły. Po krótkim przypomnieniu zasad zachowania się w lesie, wyruszyliśmy ścieżką edukacyjną, aby podziwiać jego piękno, poznawać jego mieszkańców, roślinność oraz poszczególne gatunki drzew.
Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy, itd. Podziwiały grzyby, owady w gablotach, przyglądały się sylwetom zwierząt i ptaków.
W czasie tej niezwykłej lekcji uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawostek o życiu w lesie, które przekazał p. leśniczy, oraz wykazać się dużą wiedzą przyrodniczą np.: znajomością budowy warstwowej lasu, znajomością nazw drzew i grzybów jadalnych. Niektórym z nich nawet udało się je znaleźć. Były to: kozaki, podgrzybki, maślaki, a także rydze. Wypatrzyli też i grzyby trujące: muchomory czerwone i sromotnikowe, których nie należy niszczyć w lesie, bo są jego ozdobą, pokarmem dla zwierząt oraz symbiotami drzew i krzewów.
Przemierzając las, nie ominęliśmy miejsca pamięci narodowej – pomnika wybudowanego Poległym Bohaterom Powstania 1831. Z uwagą wysłuchaliśmy informacji związanych z tym miejscem, zapaliliśmy znicze i minutą ciszy oddaliśmy hołd biorącym udział w bitwach w rejonie powiatu mińskiego.
Po długiej wędrówce przyszedł na czas na odpoczynek. Na leśnej polanie dzieci posiliły się, aby nabrać sił do dalszej aktywności. A były to różne ćwiczenia, zabawy i zagadki przyrodnicze - np. słuchały odgłosów lasu, wskazywały właściwe okazy leśne, rzucały nimi do celu, rozpoznawały po dotyku, a także mogły pooglądać przez lupę, zmierzyć jak grube są pnie drzew i przekalkować na papier wzór kory z wybranego drzewa.Uczniowie doświadczyli, że las to źródło świeżego powietrza. Miło i ciekawie spędzili czas w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej, gdzie jesień zostawiła już swoje ślady. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powrócili do szkoły.
Kolejne SUKCESY naszych uczennic
W dniu 2 października 2024 r. w Siedlcach odbyły się Międzypowiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Nasze dziewczęta odniosły kolejne SUKCESY!
Zuzanna Świderska - 29 miejsce, Laura Komorzycka - 8 miejsce Joanna Rek - 7 miejsce.
Laura i Joanna awansowały na zawody wojewódzkie. Opiekunem dziewcząt była p. Małgorzata Pyszel.
Serdecznie GRATULUJEMY sukcesów wszystkim dziewczętom i opiekunowi!
Już nie możemy doczekać się dalszych zwycięstw....!!!
Zajęcia z laborantem medycznym w klasie IIIb
Myślenie o własnej przyszłości zawodowej rozpoczyna się już w wieku przedszkolnym. To wtedy dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłości będą pracować - tak jak ich rodzice. Dostrzegają, że niektóre zawody cieszą się w ich otoczeniu większym lub mniejszym statusem społecznym. Zaczynają klasyfikować w ich odczuciu na zawody bardziej ”męskie” lub „damskie”.
A jakim zawodem jest „ laborant medyczny”? wyjaśniła nam p. M. Malko – mama ucznia naszej klasy. W czasie zajęć z cyklu „Poznajemy różne zawody” przekazała wiele ciekawostek związanych z tym zawodem, bo właśnie go wykonuje. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że żyje w nas biliony bakterii tych dobrych i złych. Te dobre regulują prawidłowe działanie naszego organizmu, chronią przed bakteriami złymi – chorobotwórczymi i pilnują, aby złe bakterie nie rozmnażały się swobodnie. Uczniowie także poznali krótką historię szczepień, nazwy wybranych bakterii, tworzyły ich obrazy i nowe nazwy.
Była to wspaniała lekcja, na której dzieci miały możliwość słuchać, obserwować, działać, zadawać pytania, a przede wszystkim wcielić się w rolę laboranta i np. pobierać wymazy z policzka oraz dłoni. Na koniec zajęć każdy uczeń został obdarowany naklejką „dzielny pacjent”.
Lekcja ta na długo zostanie nam w pamięci, za co serdecznie dziękujemy p. Marii i życzymy pełni satysfakcji z podjętego przedsięwzięcia.
Uczniowie klasy IIIB wraz z wychowawczynią.
Archiwum Aktualności