• Koncert pieśni patriotycznej

We środę 29 listopada w murach naszej szkoły miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Wraz z nastaniem wieczoru w auli rozbłysły płomienie świec, a z głośników popłynęły nuty pieśni wyrażających miłość do ojczyzny. Rozpoczynając Listopadowy Wieczór Patriotyczny, Pani Dyrektor Ewa Szczerba powitała ciepłymi słowami przybyłych licznie gości.

Koncert poprowadzili sami uczniowie, którzy za pomocą pieśni i poetyckich słów przypomnieli burzliwe i trudne losy naszego narodu. W skupieniu wysłuchaliśmy wzruszających wierszy przywołujących pamięć o przodkach walczących w imię Ojczyzny. Poezja przeplatana była żołnierską pieśnią wygraną i wyśpiewaną przez uczniów SP 5. Z łezką w oku wystukiwaliśmy rytm i nuciliśmy z chórem słowa takich pieśni jak „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „My, pierwsza brygada”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie dzieci”.

Utrzymany w podniosłej atmosferze koncert był wyrazem artystycznej wrażliwości uczniów, a także doskonałą lekcją patriotyzmu. Dowodem wzruszenia i podziwu było wiele ciepłych słów, które padły z ust przybyłych gości po zakończeniu akademii.

Nad przebiegiem uroczystości czuwały Panie Magdalena Jakubowska oraz Dorota Czapska, którym jesteśmy wdzięczni za oprawę artystyczną i świetne przygotowanie uczniów.

Obecnym na Listopadowym Wieczorze Patriotycznym serdecznie dziękujemy za przybycie i włączenie się we wspólne świętowanie.

Z pewnością udział w koncercie na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

• Andrzejkowe szaleństwo...🤩

Mamy nadzieję, że śnieżna❄️☃️❄️⛄ aura zagościła w naszym mieście na dobre, ale my chcemy jeszcze powspominać gorące🥳☀️ szaleństwa BALU ANDRZEJKOWEGO💃🕺💃🕺🪩.

30 listopada w imieniny Andrzeja bawiliśmy się przy największych tegorocznych hitach muzycznych. Rozgrzaliśmy parkiet naszej sali gimnastycznej do czerwoności. Koleżanki z klas 8 zamieniły się w dobre wróżki i chciały wywróżyć nam przyszłość. Zapraszamy do fotorelacji.

• Andrzejki w zerówce

Andrzejki od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia każdy próbuje dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co go czeka w najbliższym czasie. My, zerówkowicze- również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu wzięliśmy udział w szkolnej zabawie andrzejkowej. Tego dnia przyszliśmy do przedszkola przebrani w piękne kostiumy. Muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Podczas balu wróżyliśmy oraz czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Zabawa andrzejkowa dostarczyła nam mnóstwo radosnych przeżyć!

• Europejski Tydzień Świadomości Autyzmu

W dniach 1-7 grudnia obchodzimy co roku Europejski Tydzień Świadomości Autyzmu. Parlament Europejski w 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem, dzięki której zainicjowano obchody tak ważnych dni.

Podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Autyzmu społeczeństwo jest uwrażliwiane na potrzeby i problemy osób z autyzmem. Każdy z nas ma możliwość wzbogacenia swojej wiedzy nt. autyzmu, który nie jest chorobą a wynika z innego funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem inaczej postrzegają świat, mogą mieć problemy z komunikowaniem się a także utrzymywaniem kontaktów społecznych. Dlatego warto podejmować tak istotny temat, zwiększać świadomość społeczną i dzięki temu stawać się bardziej otwartym na innych, niezależne go tego, jak postrzegają i rozumieją świat.

Nasza społeczność szkolna także włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Autyzmu. W ramach współpracy międzyszkolnej w zakresie podnoszenia świadomości autyzmu uczennice klasy VIIc, nagrały filmik z pozdrowieniami dla uczniów z autyzmem ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Nowym Sączu. Mamy nadzieję, że to krótkie nagranie sprawi im wiele radości oraz poczują się dzięki temu ważni i wyjątkowi. Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w tak wartościowe działania we współpracy z inną placówką.

• Ciekawe warsztaty w „Chemiku”

We środę 29 listopada uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zorganizowanych przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie warsztatach. W trakcie zajęć wychowankowie SP 5 mogli poznać tajniki pracy lekarza weterynarii oraz groomera – fryzjera zwierząt. Młodzież miała również okazję samodzielnie wykonać doświadczenia chemiczne w profesjonalnej pracowni. Ponadto dowiedziała się co nieco o pracy leśnika, wykonując rozmaite zadania związane właśnie z tym zawodem.

Zajęcia zostały ciekawie przeprowadzone i wzbudziły spore zainteresowanie. Być może któryś z naszych ósmoklasistów odnalazł pomysł na dalszy kierunek edukacji.

• Najmłodsi wiedzą...

29 listopada 2023 r. uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w warsztatach profilaktycznych na temat zachowania w kontakcie z nieznajomymi  z serii „Cukierki”. Dzieci wysłuchały ciekawego opowiadania o złym czarodzieju i dobrej wróżce, dzięki  której cała historia skończyła się szczęśliwie. Okazało się, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły, wiedzą jak należy się zachowywać w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu i do kogo zwrócić się o pomoc. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji w 2023 r. zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.