Dzień 4 kwietnia 2024 roku na długo wpisze się w pamięć wszystkich związanych ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim. Tego dnia kontynuowaliśmy obchody jubileuszu 50-lecia istnienia naszej placówki. W szkolnych progach pojawili się zacni goście, którzy razem z nami świętowali urodziny Piątki.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie głos zabrała pani dyrektor Ewa Szczerba, która serdecznie powitała zgromadzonych w auli przybyłych. W swoim expose nawiązała do początków istnienia placówki, przypomniała pierwszych dyrektorów, historię rozbudowy i modernizacji budynku, wspomniała o licznych sukcesach, a przede wszystkim podziękowała za współpracę włodarzom miasta, instytucjom, stowarzyszeniom, klubom, pracownikom, absolwentom i rodzicom. Pani dyrektor zachęciła również do lektury wydanego specjalnie z okazji jubileuszu folderu „Złota Piątka”. Następnie głos zabrali goście:
- pan Czesław Mroczek poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- pan Daniel Milewski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- pan Mirosław Krusiewicz dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu, wieloletni dyrektor SP 5,
- pan Przemysław Ogonowski przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
- pani Marzenna Habib wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji ORE,
- pani Hanna Kasperowicz dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie,
- pani Małgorzata Żytko profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Wczesnej Edukacji i Kształcenia Nauczycieli Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego,
- pan Antoni Jan Tarczyński starosta miński,
- pan Marcin Jakubowski burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki,
- pan Dariusz Kulma przewodniczący Rady Miasta i wieloletni nauczyciel matematyki,
- pan Robert Gałązka członek Rady Miasta,
- pan Tomasz Płochocki prezes zarządu MOSiR,
- pani Milena Łukaszewska emerytowana nauczycielka SP 5,
- pan Stanisław Mejszutowicz prezes ZNP,
- w imieniu dyrektorów szkół podstawowych oraz przedszkoli pan Krystian Matuszewski dyrektor SP 6,
- w imieniu szkół średnich pani Elżbieta Wieczorek dyrektor ZSE,
- pan Leszek Celej dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej,
- pani Milena Ciuchcińska przewodnicząca Rady Rodziców.
Z ust przybyłych padło wiele ciepłych słów, a na ręce pani dyrektor złożono mnóstwo przecudnych, kwiecistych bukietów.
Po zakończeniu części oficjalnej sztandar szkoły został wyprowadzony i rozpoczęto część artystyczną, która znacznie odbiegała treścią i formą od typowych akademii. Całości nadano format programu telewizji śniadaniowej. Z ekranu telebimu zgromadzonych przywitali prowadzący „Popołudnie na Piątkę” – uczennica Asia Federak i pan Marcin Kruk, następnie przekazali głos do studia paniom prowadzącym – Joasi Kurek i Edycie Gmitrzuk. Na czerwone kanapy zostali zaproszeni goście. O wrażenia dotyczące pracy w placówce zapytano panią dyrektor Ewę Szczerbę, wspomnieniami związanymi z mińską Piątką podzielił się burmistrz pan Marcin Jakubowski, o pomyśle na założenie Stowarzyszenia na Piątkę opowiedział jego prezes pan Dariusz Świętochowski. Na kanapie zasiedli również absolwenci. Julia Janiszewska wyjawiła kilka szkolnych wspomnień, po czym serdecznie i z uznaniem wypowiedziała się o pedagogach. W podwójnej roli – absolwentów i pracowników, wystąpili pani Danuta Woźnica oraz pan Mirosław Kruszewski, którzy nawiązali do swych szkolnych lat, później opowiedzieli o pierwszych zawodowych doświadczeniach w placówce, którą sami kończyli.
Sentymentalne pogaduszki na czerwonych kanapach przerywane były występami młodych adeptów Piątki. Układy taneczne zaprezentowali uczniowie zerówki, klas trzecich oraz piątych. Miłe dla ucha, wokalne a także instrumentalne kompozycje muzyczne wybrzmiały w wykonaniu chóru oraz solistów przygotowanych przez panią Magdalenę Jakubowską. Pojawiła się pogodynka z optymistyczną prognozą dla Piątki na kolejne 50 lat. Goście mieli możliwość „zajrzeć” do kącika kulinarnego, a pod koniec uroczystości zostali poczęstowani świeżo wypieczonymi babeczkami.
Podczas gali wybrzmiało wiele o historii, dokonaniach i działalności naszej szkoły. Jakże zaskakującym był moment, w którym prowadzące poprosiły uczestników jubileuszu o wyjęcie telefonów i zalogowanie się do gry Kahoot. Włączając się do zabawy, można było sprawdzić swoją wiedzę o Piątce. Zwycięzcom wręczono dyplomy.
Na bieżąco odbywały się łączenia antenowe, podczas których życzenia urodzinowe złożyli zaprzyjaźnieni z Piątką: Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej pan Andrzej Witowski, profesor UAM dr hab. Jacek Pyżalski oraz profesor Marek Kaczmarzyk. Urodzinowe życzenia nagrali i przesłali też absolwenci naszej szkoły. W tle na bieżąco prezentowane były zdjęcia pracowników oraz uczniów w różnych szkolnych sytuacjach, a także kartki z życzeniami.
Gdy część artystyczna dobiegła końca, opuszczający aulę zostali zaproszeni na poczęstunek, którego clou był oczywiście tort urodzinowy. Przemierzający korytarz mogli zajrzeć do kronik szkolnych, podziwiać ekspozycję fotografii nawiązujących do różnych wydarzeń z życia Piątki, a także złożyć swój wpis w księdze pamiątkowej.
Jest nam niezwykle miło, że uroczystość jubileuszu 50-lecia uświetnili obecnością tak zacni i życzliwi nam ludzie. Serdecznie dziękujemy za urodzinowe życzenia. Niech się spełniają.